Zespół do lat 14 MKS Dąbrowa Górnicza wywalczył w ubiegły weekend wicemistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej – czas podsumować ten wspaniały sukces naszej młodej drużyny.

Finał Mistrzostw Polski rozegrany został w Białymstoku. Jak pisaliśmy wcześniej nasza ekipa awansowała do niego bez większych problemów, pewnie wygrywając swój turniej półfinałowy w Zielonej Górze. Apetyty na medal były wielkie, jednak wszyscy dobrze wiedzieli, że w tej kategorii wiekowej może wydarzyć się wszystko. Podopieczni Marzeny Rudolf trafili do grupy z mocnym, lecz dobrze znanym sobie rywalem ŻAK-iem Żory, gospodarzami turnieju Żubrami Białystok oraz nieobliczalnym Probasketem Mińsk Mazowiecki.

Już na otwarcie turnieju naszym zawodnikom przyszło zmierzyć się z teoretycznie najsilniejszym przeciwnikiem – drużyną z Żor. Po fantastycznym i stojącym na wysokim poziomie spotkaniu lepsi okazali się rywale, pokonując MKS 77:70. Mecz ten potwierdził siłę obydwu zespołów i sugerował, że ekipy te mogą znaleźć się w strefie medalowej. Po tym spotkaniu lepszą pozycję wyjściową miał ŻAK a nasz zespół musiał wygrać dwa mecze by grać w półfinale. W spotkaniu z drużyną z Żor najlepiej wśród graczy MKS-u spisał się Przemysław Paduch, który zdobył 26 punktów i zanotował 10 zbiórek. Poza nim z dobrej strony pokazali się Patryk Zapert (18 pkt., 9 zb.) oraz Dawid Orłowski (10 pkt., 10 zb.).

W drugim dniu turnieju gracze MKS-u zmierzyli się z ekipą z Mińska Mazowieckiego i nie pozostawili cienia wątpliwości, który zespół jest lepszy wygrywając 86:48. Naszą drużynę do wygranej poprowadził duet Zapert-Orłowski, wspierany przez Przemysława Paducha. Najlepiej wypadł Patryk Zapert, który mecz zakończył z dorobkiem 25 punktów, 11 zbiórek i 6 przechwytów. Dawid Orłowski dołożył 16 punktów, 6 zbiórek, 5 asyst i 5 przechwytów, natomiast Przemek Paduch zdobył 12 punktów i miał 8 zbiórek.

W ostatnim spotkaniu fazy grupowej MKS mierzył się z niewygodnym przeciwnikiem i zarazem gospodarzem turnieju – Żubrami Białystok. Rywal dotrzymywał kroku naszym graczom tylko w pierwszej połowie – ostatecznie to podopieczni Marzeny Rudolf zwyciężyli 98:73 i zapewnili sobie udział w półfinale. Zdecydowanie najlepszym graczem naszej ekipy był Patryk Zapert, który zdobył 30 punktów, zaliczył 6 przechwytów oraz 4 zbiórki i 4 asysty a tradycyjnie wspierali go Przemysław Paduch (18 pkt., 13 zb.) oraz Dawid Orłowski (13 pkt., 11 zb., 5 as.). Z dobrej strony pokazał się również Bartosz Chodukiewicz, który zdobył 13 punktów i zebrał 6 piłek.

W półfinale na naszych graczy czekało nie lada wyzwanie, gdyż rywalem był zespół Exact Systems Śląsk Wrocław, który okazał się najlepszy w drugiej grupie turnieju. Klub z Dolnego Śląska znany jest ze świetnego szkolenia młodzieży i wielkich tradycji koszykarskich, stąd każda sekcja, która funkcjonuje pod tym znanym w całej Polsce klubem prezentuje wysoki poziom. I tak było i tym razem, dzięki czemu kibice mogli zobaczyć wielkie i emocjonujące widowisko. Przez większość spotkania prowadził Śląsk, jednak nasz zespół pokazał wielki charakter i wolę walki i dzięki ostatniej kwarcie wygranej różnicą 14 punktów zdołał zwyciężyć 70:67 i zameldować się w finale! Końcówka tego spotkania miała niesamowity przebieg – na minutę i dwanaście sekund przed końcem po celnym rzucie wolnym zawodnika z Wrocławia był remis 65:65. Następnie rozpoczęła się nerwowa i zacięta walka o wygraną, do której swój zespół na 26 sekund przed końcem mocno przybliżył Patryk Zapert, trafiając za 2 punkty rzut z wyskoku. 11 sekund przed końcem jeden celny rzut wolny trafił Dominik Nanuś i nasi gracze odskoczyli już na trzy oczka. Wrocławianie trafili jeszcze co prawda dwa rzuty wolne ale za późno było już na zrobienie czegokolwiek więcej – przysłowiową „kropkę nad i” postawił faulowany taktycznie praktycznie równo z syreną kończącą mecz Przemek Paduch, który wykorzystał dwa rzuty wolne i dał swojej drużynie 3-punktową wygraną. W tym spotkaniu to właśnie duet Zapert-Paduch poprowadził nas do zwycięstwa – pierwszy z wymienionych zakończył mecz z dorobkiem 22 punktów i 13 zbiórek, drugi natomiast zdobył 12 punktów i 8 zbiórek. Do wygranej mocno przyczynił się także Tomasz Pustelnik, który skutecznie prowadził grę zespołu i do 11 zdobytych punktów dołożył również 8 asyst i 4 przechwyty.

W wielkim finale nasi młodzi gracze po raz kolejny musieli stawić czoła ekipie ŻAKA Żory. W tak prestiżowym spotkaniu naszym graczom towarzyszyły zapewne wielkie emocje, co odbiło się na ich grze a więcej zimnej krwi zachowali gracze z Żor, którzy wygrali ten mecz 98:49. Przewaga była spora i warto w tym miejscu docenić klasę rywala, który w całym turnieju wygrał wszystkie spotkania. Wśród naszych zawodników najlepiej punktował Patryk Zapert, który zdobył 17 oczek, natomiast 12 punktów to zdobycz drugiego strzelca – Przemysława Paducha.
Wicemistrzostwo Polski to wielki sukces dla klubu MKS Dąbrowa Górnicza. Wielka w tym zasługa Marzeny Rudolf, która prowadzi tę grupę. Wspierał ją Rafał Knap, który w tracie turnieju pełnił rolę asystenta. Wielkie ukłony także w stronę rodziców naszych graczy, którzy w trakcie turnieju wspaniale dopingowali zespół i zagrzewali do walki. To niesamowite, że zdecydowali się być z drużyną cały czas mimo faktu, że turniej ten odbywał się po drugiej stronie kraju.

Grupa ta rokuje wielkie nadzieje na przyszłość, tym bardziej, że spośród naszych „srebrnych młodzików” aż czterech zawodników otrzymało powołanie do kadry Polski – są nimi: Patryk Zapert, Przemysław Paduch, Dawid Orłowski oraz Bartosz Chodukiewicz. Warto również wspomnieć, że do najlepszej piątki turnieju wybrany został Patryk Zapert.

Skład naszych srebrnych medalistów:

#1 Patryk Zapert
#2 Tomasz Pustelnik
#4 Bartosz Derka
#7Krystian Zawadzki
#8 Dawid Orłowski
#10 Aleksander Dziekański
#11 Filip Cieślik
#13 Hubert Czernik
#15 Dominik Nanuś
#17 Jakub Tomczewski
#18 Damian Witelus
#20 Przemysław Paduch
#23 Bartosz Chodukiewicz
Trener: Marzena Rudolf
II Trener: Rafał Knap
Kierownik drużyny: Marcin Mach

Cała społeczność klubu MKS Dąbrowa Górnicza S.A. składa drużynie i sztabowi wielkie gratulacje i życzy dalszych sukcesów!