W ostatnich dniach było w mediach głośno o MKS-ie Dąbrowa Górnicza głównie za sprawą plotek. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i poruszyć te kwestie, i nie tylko, z Prezesem Klubu Łukaszem Żakiem.

– Pojawiły się w ostatnim czasie plotki odnośnie odejścia Lee Moore’a i Michała Nowakowskiego. Jak wygląda sytuacja z tymi zawodnikami?

Prezes Łukasz Żak: Na dzień dzisiejszy Michał oraz Lee zapewnili mnie, że chcą zostać w klubie i walczyć o play-offy w barwach MKS-u Dąbrowa Górnicza. Gdy dotarły do mnie te informacje (odnośnie odejścia zawodników – przyp. red.), dementowałem je, gdyż myślałem, że to fake news. Cóż, okazuje się, że są kluby, które nie mają w zwyczaju kontaktować się z innymi klubami, tylko stosują taktykę podjazdową.

– Właśnie, co z tymi play-offami, ponieważ pojawiły się już gdzieś plotki, że MKS nie chce wejść do fazy play-off, że zaraz będzie wysprzedawał zawodników, żeby zaoszczędzić, a może nawet jeszcze zarobić. Czy celem jest obecnie awans do fazy play-off?

Prezes Łukasz Żak: Jak najbardziej walczymy o play-off, nikt nikogo nie chce nigdzie odsprzedawać. Wręcz przeciwnie! Myślę, że z trenerem Magro będziemy próbować zatrzymać jak największą ilość zawodników, którzy obecnie grają w naszym klubie. Na dzień dzisiejszy nasza drużyna działa jak zegarek, więc wszystkie trybiki są potrzebne do dalszego funkcjonowania.

– Już ruszyły rozmowy kontraktowe na przyszły sezon, czy są to dopiero plany?

Prezes Łukasz Żak: Na dzień dzisiejszy po rozmowie z trenerem ruszyliśmy z procesem negocjacji z zawodnikami. Tak jak powiedziałem przed chwilą, myślę, że będziemy się koncentrować nawet na 90 procentach zawodników z naszej drużyny, aby przedłużyć z nimi kontrakty na przyszły sezon.

– W zeszłych sezonach MKS miał pewne problemy finansowe, wyroki BAT-u. Jak kwestie finansowe w tym sezonie, czy udało się zakończyć go bez nieplanowanych wydatków, które nadszarpnęły budżet?

Prezes Łukasz Żak: Myślę, że po tym sezonie nie będzie żadnych nieoczekiwanych zobowiązań oraz niepotrzebnych procesów. Jak do tej pory dodatkowymi kosztami były jedynie płatności związane z wcześniejszym zamknięciem kontraktów z Sachą Killeya-Jonesem oraz Ivanem Karačiciem, ale mamy to już za sobą. Jestem z ich agentami w dobrych relacjach i mam nadzieję, że nasza dalsza współpraca będzie owocna.

– Sezon się jeszcze nie skończył, walczymy o play-offy, ale jak na dzisiaj jest Prezes zadowolony z obecnego sezonu, który nie zaczął się dla nas najlepiej, a mimo to walczymy o najlepszą ósemkę.

Prezes Łukasz Żak: Jest to duża niespodzianka, bo zakładałem, że ten sezon będzie sezonem na przetrwanie, że będziemy walczyć o utrzymanie w lidze. Na dzień dzisiejszy nie zawieszamy butów na kołku i walczymy o play-off.

– Czy jesteśmy coś w stanie powiedzieć odnośnie przyszłego sezonu? Jaki będzie cel MKS-u i czy jesteśmy w stanie na dzisiaj określić budżet? Będzie on porównywalny do tego w tym sezonie, czy jednak wyższy bądź niższy?

Prezes Łukasz Żak: Moim oraz drużyny celem będzie walka o miejsce w najlepszej ósemce. Cały czas prowadzimy rozmowy z nowymi sponsorami i idą one w dobrym kierunku. Mogę zatem powiedzieć, że budżet będzie na pewno na tym samym poziomie, na jakim był w tym sezonie, a robię wszystko, żeby go zwiększać. Wszystkie umowy, które podpisałem ze sponsorami, są długoterminowe. Umowę z miastem Dąbrowa Górnicza klub ma podpisaną do końca 2022 roku i mam nadzieję, że po tym okresie uda nam się ją przedłużyć, aby Dąbrowa Górnicza była mocno widocznym punktem na koszykarskiej mapie Polski.