Kolejny czołowy strzelec Suzuki 1 Ligi w Dąbrowie Górniczej! Alan Czujkowski dołącza do MKS-u i jednocześnie zamyka polską rotację.

Alan Czujkowski mierzy 199 centymetrów i może występować zarówno na pozycji niskiego, jak i silnego skrzydłowego. W rozgrywkach 2019/20 i 2020/21 grał w Suzuki 1 Lidze w Mieście Szkła Krosno. W minionym sezonie średnio na mecz zdobywał 16.3 punktów (52.4% celnych rzutów z gry i aż 43.7% celnych rzutów zza łuku) i był trzecim najlepszym strzelcem ligi! Do zdobyczy punktowych dokładał 5.6 zbiórek i 2.6 asysty na mecz.

Nasz nowy zawodnik swoją seniorską karierę rozpoczął w drugoligowym zespole WOSSM Warszawa. W sezonach 2009/10 i 2010/11 występował również w Polonii Warszawa, która grała w Tauron Basket Lidze. Następnie grał w Zniczu Pruszków (1 Liga; sezon 2011/12), Legii Warszawa (2 Liga; sezon 2012/13), Starcie Lublin (dwa lata w 1 Lidze i dwa w Tauron Basket Lidze; sezony 2012-2016), Sokole Łańcut (1 Liga; sezon 2016/17), Spójni Stargard (1 Liga 2017/18), AZS-ie Koszalin (Energa Basket Liga; 2018/19), a ostatnie dwa lata spędził w Mieście Szkła Krosno.

W swoim ostatnim sezonie na ekstraklasowych parkietach zdobywał 5.6 punktów (trafiał ze skutecznością na poziomie 43.8% z gry i 40.7% za 3), 2 zbiórki, 1.1 asystę i 0.7 przechwytów na mecz. Warto zwrócić uwagę na skuteczność zawodnika z dystansu. W trakcie ostatnich czterech sezonów zawsze wynosiła ona więcej niż 40%!

Alan Czujkowski ma na swoim koncie również kilka osiągnięć drużynowych oraz indywidualnych. W sezonie 2017/18 awansował do Energa Basket Ligi ze Spójnią Stargard, a w 2010 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski U20 i został najlepszym strzelcem tego turnieju oraz wybrano go do najlepszej piątki mistrzostw. Dodatkowo wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy U-20 dywizji B z reprezentacją Polski.

Dlaczego wybór padł na MKS? – Po dwóch dobrych sezonach w Krośnie chciałem spróbować wrócić na parkiety Ekstraklasy i MKS wydawał mi się najlepszą opcją. Dużo słyszałem o trenerach i o całej organizacji – powiedział koszykarz.

Zawodnik nie ukrywa jednak, że już od jakiegoś czasu był na radarze MKS-u. Teraz do zespołu dołączył i liczy na walkę o fazę play-off – Klub interesował się mną parę ładnych lat, tylko nie było konkretów. Po paru latach interesowania się w końcu doszło do podpisania kontraktu i mam nadzieję, że poprawimy to dziewiąte miejsce z zeszłego roku i zameldujemy się w play-offach – dodał zawodnik.

Alan Czujkowski jest ostatnim zawodnikiem krajowej rotacji w składzie MKS-u. Wcześniej kontrakt podpisali Michał Nowakowski, Mikołaj Ratajczak, Jakub Motylewski, Filip Małgorzaciak, Marcin Piechowicz i Adam Brenk, a także trzech zawodników zagranicznych – Milivoje Mijović, Josip Sobin i D.J. Shelton.