W ostatnim spotkaniu rundy zasadniczej Energa Basket Ligi w sezonie 2022/2023 nasz MKS Dąbrowa Górnicza podejmie we własnej hali Eneę Astorię Abramczyk Bydgoszcz. Bez wątpienia będzie to wspaniała okazja, aby pożegnać się z kibicami i podziękować im za wsparcie okazane dla drużyny na przestrzeni całego sezonu. Przed meczem zostanie zaprezentowany także puchar Alpe Adria Cup.

Kończące się rozgrywki EBL z pewnością nie należały do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych dla koszykarzy z Bydgoszczy oraz ich kibiców. Astoria sezon rozpoczęła od dziewięciu porażek z rzędu i choć w kilku meczach zabrakło naprawdę niewiele do odniesienia zwycięstwa, niekorzystny bilans spowodował, iż dla sympatyków zespołu z Bydgoszczy stało się jasne, że przed nimi bardzo trudny sezon z walką o utrzymanie w tle. W kolejnych meczach wydawało się, że zespół w końcu złapał optymalny rytm, pojawiły się pierwsze zwycięstwa m.in. nad Anwilem Włocławek oraz Kingiem Szczecin, lecz z początkiem 2023 roku drużyna z Bydgoszczy ponownie popadła w kryzys. Astoria co raz częściej zaczęła być wymieniana jako jeden z kandydatów do spadku z Energa Basket Ligi, a nad trenerem Markiem Popiołkiem zaczęły zbierać się „czarne chmury”. Ostatecznie, po porażce z Treflem Sopot 0302.23 r. (80:92) zarząd klubu podjął decyzję o zakończeniu współpracy z trenerem Popiołkiem, a na jego miejsce zakontraktowano greckiego szkoleniowca Athanasiosa Skourtopoulosa. Co ciekawe w swoim dossier może się on pochwalić prowadzeniem reprezentacji Grecji w latach 2017-2021, gdzie pracował z prawdziwą śmietanką koszykarskich talentów z Giannisem Antetokounmpo na czele. Astoria pod jego wodzą odniosła trzy zwycięstwa w pierwszych czterech meczach, lecz potem nadeszła seria porażek, która spowodowała, iż przed ostatnią kolejką sezonu zasadniczego bydgoszczanie w dalszym ciągu muszą walczyć o utrzymanie w ekstraklasie.

Zawodnicy Astorii konstruując swoje akcje ofensywne starają się szybko dzielić się piłką, oddając rzuty z pierwszej nadarzającej  się okazji. Ich selekcja rzutowa kształtuje się na poziomie 51,5 % eFG%, co plasuje ich w środku stawki całej EBL. Na 100 posiadań zdobywają 109,4 pkt. co przekłada się na przyzwoity wynik 84,4 pkt. na mecz. Ich główna siła ofensywna to rzuty z bliższej odległości od kosza i choć niezbyt często oddają rzuty z dystansu (23,8) to czynią to na przyzwoitej skuteczności 34,1 %. Defensywa Astorii pozostawia już jednak wiele do życzenia, a ich DRtg oscyluje wokół 118,1, co przekłada się na 91,2 pkt. tracone na mecz i jest to zdecydowanie najsłabszy wynik w całej EBL.

Kluczowe postacie w zespole Astorii to bez wątpienia duet graczy obwodowych – Mike Smith & Myke Henry. Za rozegranie odpowiada Mike Smith, który rozdaje średnio 4,2 asysty, lecz nie stroni on również od oddawania rzutów, które zamienia średnio na 16,1 pkt. Grający na pozycji rzucającego Myke Henry notuje bardzo zbliżone wartości punktowe co Smith – 16,4 pkt., lecz może pochwalić się lepszą ich selekcją na poziomie 54,2 %. Henry choć nominalnie pełni rolę strzelca to nie stroni również od asyst – rozdaje ich średnio 3,3, jeżeli tylko dostrzeże lepiej ustawionego kolegę z drużyny.

Ostatni mecz rundy zasadniczej Energa Basket Ligi w wykonaniu naszych koszykarzy zapowiada się nad wyraz interesująco. Zawodnicy Astorii Bydgoszcz przyjadą do Dąbrowy Górniczej z silną motywacją „walki o życie”. Dla nich ten mecz to być albo nie być w szeregach ekstraklasowych drużyn. Nasi gracze  z pewnością podejmą rękawicę rzuconą przez rywala i będą chcieli pozytywnym akcentem pożegnać się z dąbrowską publicznością, na zakończenie sezonu 2022/2023.

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 03.05.23 r.  godz. 17:30 W przerwie meczu odbędzie się konkurs rzutu z połowy, a po jego zakończeniu uroczyste wręczenie karnetów dla wybranych kibiców na przyszły sezon. Przypominamy, iż w klubowym sklepiku będzie można nabyć okolicznościowe koszulki upamiętniające tegoroczny sukces w Alpe Adria Cup.

WSTĘP WOLNY!

Mecz będzie można również obejrzeć na internetowej platformie streamingowej Emocje.TV