Przed nami druga kolejka Energa Basket Ligi, w której MKS Dąbrowa Górnicza zmierzy się z Legią Warszawa. Sezon zdecydowanie lepiej rozpoczęła drużyna z Warszawy, która wygrała przed tygodniem z HydroTruckiem Radom 79:57.

Gracze trenera Alessandro Magro muszą przede wszystkim lepiej wejść w mecz, niż przy okazji poprzedniego spotkania z Kingiem Szczecin, w którym zanotowali aż 9 strat w I kwarcie. Mecz inaugurujący ligę dał kolejny materiał do analizy, a drużyna miniony tydzień przepracowała między innymi nad eliminowaniem błędów, które się pojawiły.

PRZEDMECZOWE WYPOWIEDZI

Marek Piechowicz – Kolejny mecz z Legią Warszawa, szykowaliśmy się na niego cały tydzień. Jesteśmy gotowi, żeby pojechać do Warszawy i wygrać z przeciwnikiem. Mamy kilka ciekawych pomysłów na to, jak podejść do tego meczu. Mam nadzieję, że nie popełnimy tych błędów, które popełniliśmy w Szczecinie. Bardzo szkoda tamtego meczu, bo był w zasięgu naszej ręki. Teraz liczymy na zwycięstwo.

Robert Skibniewski – Jedziemy na ciężki teren do stolicy. Mecz z Legią Warszawa, która jest prowadzona przez świetnego trenera Wojciecha Kamińskiego. Mają w swoim składzie bardzo dobrych zawodników jak Justin Bibbins, Jamel Morris, Jakub Karolak, czy ostatnie wzmocnienie Michał Sokołowki, a tego gracza nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Legia bardzo dobrze weszła w ten sezon zdecydowanym zwycięstwem na własnym parkiecie przeciwko HydroTruckowi Radom. My po porażce w Szczecinie staraliśmy się wyeliminować błędy, będziemy starać się ich więcej nie popełniać. Przede wszystkim musimy wejść w mecz na większym luzie, bardziej zrelaksowani, ponieważ na początku meczu w Szczecinie byliśmy zestresowani, spięci i myślę, że było to spowodowane inauguracją sezonu, dłuższą przerwą od koszykówki. Teraz mam nadzieję, że ta sytuacja się nie powtórzy. Musimy być czujni, ponieważ Justin Bibbins ma zielone światło na wszystko, jest sercem i duszą tego zespołu. To on kreuje siebie i całą drużynę Legii. Zawsze groźni na obwodzie Jakub Karolak, Michał Sokołowski, Dariusz Wyka, Grzegorz Kulka, no i oczywiście Jamel Morris czekają na jego podania. Wiadomo, że Ci dwaj Amerykanie, Bibbins i Morris, są motorem napędowym tego zespołu, także oni są głównymi postaciami, to u nich piłka będzie najdłużej przebywała w rękach. My musimy się skupić na tym, żeby grać dobrą obronę zespołową, pomagać sobie nawzajem i grać mądrze.

NA CO UWAŻAĆ?

Tak jak wspominał Robert Skibniewski szczególną uwagę należy poświęcić Justinowi BibbinsowiNiewielki rozgrywający (mierzy 170 centymetrów) w pierwszym ligowym meczu zdobył 19 punktów (6/10 z gry) i rozdał 5 asyst. Jest to zawodnik znany w polskiej lidze, ponieważ w sezonie 2018/19 reprezentował barwy Polpharmy Starogard Gdański i średnio na mecz notował 17.7 punktów i 6 asyst, a w meczach przeciwko MKS-owi zdobył wtedy 19 i 24 punkty. Obwodowy duet z Bibbinsem tworzy Jamel Morris.

Siłą warszawskiej drużyny jest również polska rotacja. Tuż przed sezonem dołączył Michał Sokołowski, czyli reprezentant kadry Polski. Co prawda w meczu z HydroTruckiem nie zachwycił, jednak jest to zawodnik, którego nie można lekceważyć zarówno w obronie, jak i ataku. W grze Legii dużo zależy również od Jakuba Karolaka, który wrócił do Warszawy po roku spędzonym w Anwilu Włocławek. Biorąc pod uwagę czwórkę Justin Bibbins, Jamel Morris, Michał Sokołowski, Jakub Karolak, rywalizacja pomiędzy drużynami na obwodzie może być elektryzująca.

Warto zwrócić też na Grzegorza Kulkę, który ponownie dostaje szansę na grę w Energa Basket Lidze. W przedsezonowym sparingu z MKS-em zdobył double-double, na które złożyło się 21 punktów i 10 zbiórek. Wobec urazu Earla Watsona, a co za tym idzie zawężonej rotacji pod koszem, Kulka może być ważnym ogniwem Legii.

Skład Legii Warszawa:
Rozgrywający: Justin Bibbins, Przemysław Kuźkow
Rzucający: Benjamin Didier-Urbaniak, Mariusz Konopatzki, Jamel Morris
Niski Skrzydłowy: Grzegorz Kamiński, Jakub Karolak, Michał Sokołowski
Silny Skrzydłowy:
Adam Linowski, Dariusz Wyka
Środkowy
Grzegorz Kulka, Jakub Sadowski

LIDERZY DRUŻYN

Punkty: Sacha Killeya-Jones (16) – Justin Bibbins (19)
Zbiórki: Sacha Killeya-Jones (10) – Dariusz Wyka (9)
Asysty: 
Lee Moore (5) – Justin Bibbins (5)
Przechwyty: Lee Moore (3) – Michał Sokołowski i Mariusz Konopatzki (2)
Bloki: Sacha Killeya-Jones (2) – Dariusz Wyka i Grzegorz Kulka (1)
EVAL: Sacha Killeya-Jones (19) – Justin Bibbins (16)

HISTORIA BEZPOŚREDNICH SPOTKAŃ W EKSTRAKLASIE

Sezon 2017/18
Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza 77:81
MKS Dąbrowa Górnicza – Legia Warszawa 90:73

Sezon 2018/19
MKS Dąbrowa Górnicza – Legia Warszawa 74:80
Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza 75:77

Sezon 2019/20
MKS Dąbrowa Górnicza – Legia Warszawa 95:103
Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza 90:83