MKS Dąbrowa Górnicza nie wygrał meczu z zespołem Trefla Sopot od 2018 roku, ponosząc od tamtego czasu pięć porażek. Sytuacja jest analogiczna jak w przypadku niedawnej rywalizacji z Asseco Arką Gdynia, którą udało pokonać się 24.03.22 r. i myślę, że dąbrowscy kibice liczą na równie udane przełamanie tej niekorzystnej serii.

Po odniesionej porażce z Kingiem Szczecin, która pozbawiła sopocian złudzeń w przedmiocie ich udziału w fazie play off, trener Marcin Stefański w dniu 29.03.22 r. złożył rezygnację, która została przyjęta przez zarząd klubu. Do końca sezonu obowiązki pierwszego trenera przejął Krzysztof Roszyk dotychczasowy asystent, związany z klubem od 5 lat.

Obie drużyny przystąpią do rywalizacji znajdując się w widocznym kryzysie koszykarskiej formy. W ostatnich dziesięciu meczach Trefl odniósł zaledwie dwa zwycięstwa, MKS był nie wiele lepszy uzyskując trzy wygrane.

Zespół Trefla Sopot w obecnym sezonie charakteryzował się wolnym tempem prowadzenia gry skutkującym niewielką liczbą posiadań, a więc tym samym małą liczbą okazji do zdobycia punktów, których średnio notowali 79,7. Ich ORtg (czyli liczba punktów zdobywana na 100 posiadań) na poziomie 108,4 również nie jest zbyt imponujący. Z pewnością na powyższe wpłynęła niska skuteczność w rzutach 3 pkt. – 32,6 % (14 wynik spośród wszystkich drużyn EBL), przy średnio 25 próbach w meczu. Drużyna Trefla na tle rywali wyróżnia się fizycznością, która przekłada się na dominacje na tablicach po obu stronach parkietu – 35 (dugi wynik w EBL). Sopocianie uzyskują również rewelacyjne rezultaty w blokowaniu rzutów rywali, których notują średnio, aż 4 co stawia ich na pozycji lidera całej ligi (ich BLK% – procent bloków w stosunku do podejmowanych przez przeciwnika rzutów za 2 pkt., wynosi rewelacyjne 10,5 %). Jak więc widać w obronie własnej strefy podkoszowej zespół Trefla prezentuje się naprawdę świetnie. Z obroną na obwodzie nie jest już tak dobrze, a swoim rywalom pozwalają na oddawanie, aż 10 skutecznych rzutów 3 pkt. Patrząc jednak globalnie ich DRtg (liczba punktów jakie pozwalają zdobyć przeciwnikom na 100 posiadań) oscyluje wokół 110,4 co jest bardzo przyzwoitym wynikiem.

Tuż przed spotkaniem obu drużyn tj. 31.03.22 r. zespół z Sopotu poinformował, iż ich podstawowy rzucający obrońca Yannick Franke zmienił barwy klubowe. Jego kontrakt został wykupiony przez MoraBanc Andorra i do końca sezonu będzie występował w hiszpańskiej ACB. Po odejściu Holendra liderem zespołu bez wątpienia zostanie środkowy Josh Sharma. Jest on dominatorem strefy podkoszowej, gdzie rozdaje blok za blokiem (średnio 2,3 na mecz), a uzbierał ich dotychczas aż 59 i jest absolutnym liderem tej klasyfikacji w całej EBL (drugi w zestawieniu Klavs Čavars ma ich „zaledwie” 39). Sharma równie dobrze wie jak się zachować na atakowanej tablicy, dzięki czemu zdobywa średnio 10,9 pkt., przy skuteczności rzutów na poziomie 62 %. Ważnym graczem Trefla bez wątpienia jest także Angelo Warner, który dołączył do zespołu 7 marca br. po rozwiązaniu umowy z drużyną Tsmoki Mińsk, z którą rywalizował w lidze VTB oraz FIBA Eurocup. Z nowym pracodawcą zdążył dotychczas rozegrać 5 meczów pokazując, iż bardzo szybko znalazł kontakt z kolegami z drużyny, co przełożyło się na wymierny efekt w postaci średniej 6 asyst na mecz.

TUTAJ KUPISZ BILETY

Podczas meczu po raz kolejny przeprowadzimy zbiórkę na rzecz Uchodźców z Ukrainy. Aktualnie najbardziej brakuje takich produktów jak:
– szampony
– żele pod prysznic
– makarony
– kasza gryczana
– musy i soczki dla dzieci
– konserwy rybne