W ramach drugiej kolejki Alpe Adria Cup do Dąbrowy Górniczej przybędzie chorwacki zespół KK Furnir. Miejmy jednak nadzieję, że nasi koszykarze okażą się mało gościnni i pokonają zawodników z Zagrzebia, odnosząc tym samym premierowe zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach pucharowych.

Prowadzony przez trenera Jeronimo Sarina zespół KK Furnir na co dzień występuje w chorwackiej ekstraklasie, gdzie w ubiegłym sezonie dotarli, aż do ćwierćfinału doznając porażki z rąk utytułowanej Cibony Zagrzeb. W obecnym sezonie do chwili obecnej zdołali rozegrać trzy spotkania z czego dwa wygrali (Škrljevo i Zabok), a w ostatnim meczu musieli uznać wyższość koszykarzy ze Splitu. W pierwszej kolejce Alpe Adria Cup przegrali z kolei z czeskim zespołem BK KVIS Pardubice.

Zespół KK Furnir został zbudowany wokół młodych i ambitnych zawodników. Średnia wieku w drużynie nie przekracza 22 lat, a najbardziej doświadczonym zawodnikiem jest 26 letni skrzydłowy Kenan Karahodzic. Styl gry Chorwatów opiera się na dużej mobilności zarówno w ataku jak i obronie. Stosując obronę typu switch mocno napierają na rywala starając się przechwycić piłkę, co udaje im się stosunkowo często – w lidze chorwackiej średnia 8,3 przechwytu na mecz (w meczu z Pardubicami przechwycili, aż 12 piłek!). Nie można jednak powiedzieć, że ich obrona stanowi monolit nie do przejścia. W rodzimych rozgrywkach tracą średnio 80,7 pkt., a jak skutecznie ich atakować pokazali zawodnicy z Pardubic, którzy rzucili im 96 pkt. w ramach Alpe Adria Cup.

Liderem zespołu z Zagrzebia jest bez wątpienia amerykański rozgrywający Taveion Hollingsworth, który po zeszłorocznym bardzo udanym sezonie w austriackiej Bundeslidze w barwach Arkadia Traiskirchen Lions, przeniósł się do Chorwacji. W zespole KK Furnir odpowiada za organizację gry ofensywnej całej drużyny. To on w dużej mierze decyduje o tempie i sposobie rozgrywanych akcji. Nie obawia się gry w kontakcie, chętnie penetruje pod kosz, lecz gdy nadarzy się stosowna okazja nie wacha się oddać rzutu zza linii 6,75 m (choć robi to ze zmiennym szczęściem, w lidze trafił dotychczas 2 z 9 rzutów, ale w meczu pucharowym z Pardubicami zdołał już trafić 3 z 5 rzutów). Ważną rolę w zespole pełnią także obrońca Mateo Vidovic oraz środkowy Matej Bosnjak (reprezentant kadry Chorwacji do lat 20). Vidovic to bardzo dobry schooter, który rzuca z wysoką skutecznością – w lidze średnio 16 pkt. na skuteczności 75% rzutów z gry. Matej z kolei to bardzo dobrze zbudowany center, który dobrze obsłużony pod koszem wie co zrobić z piłką – w lidze średnio 14 pkt. na mecz. Ponadto świetnie radzi sobie na zbiórce – w dotychczasowych meczach ligowych zbierał średnio 7 piłek.

KK Furnir to solidny zespół grający ciekawą koszykówkę. Młody roster powoduje, iż Chorwaci prezentują dużą ochotę do intensywnej gry i sporą dozę kreatywności. Patrząc na styl gry naszego zespołu to w połączeniu z takim rywalem jak KK Furnir w środowy wieczór szykują się nam wspaniałe koszykarskie emocje.

Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów basketu do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 19.10.22 r.  godz. 18:00

Bilety do kupienia TUTAJ