Kontynuując swoje grudniowe zmagania w Energa Basket Lidze MKS podejmie we własnej hali gości ze Słupska. Czarni w obecnym sezonie przechodzą kolejne modyfikacje w składzie w poszukiwaniu swojej tożsamości, a ich obecny bilans 4 zwycięstw i 6 porażek plasuje ich na 11. miejscu w ligowej tabeli.

Czarni Słupsk to rewelacja ubiegłego sezonu Energa Basket Ligi, kiedy to z pozycji beniaminka okazali się czarnym koniem rozgrywek, który był liderem po rundzie zasadniczej, a play-off zakończył przegranym meczem o 3 miejsce z Anwilem Włocławek. Spiritus movens tamtego sukcesu bez wątpienia był trener Mantas Cesnauskis. Litewski szkoleniowiec z polskim paszportem, skompletował wówczas rewelacyjną drużynę, która grała przyjemny dla oka, a zarazem bardzo skuteczny basket. Mantas wszedł na ekstraklasowe parkiety z przytupem i za osiągnięte rezultaty z zespołem Czarnych został uhonorowany tytułem trenera roku.

W obecnej drużynie Czarnych jest zaledwie trzech zawodników, którzy mieli znaczący udział w sukcesie drużyny z sezonu 2021/2022 – Mikołaj Witliński, Jakub Musiał oraz Bartosz Jankowski. Pomimo tego, iż trener Cesnauskis usiłował niejako skopiować styl gry z ubiegłych rozgrywek, to jak się na razie okazuje nie jest to tak proste do wykonania. Zmiana wykonawców założeń taktycznych spowodowała, iż na tą chwilę Czarni nie byli w stanie powtórzyć ubiegłorocznych sukcesów. W dalszym ciągu duży nacisk w grze ofensywnej kładą na rzuty dystansowe, aczkolwiek ich skuteczność nie jest oszałamiająca – 31,6 %, co powoduje, że w obecnych rozgrywkach zdobywają średnio jedynie 75,6 pkt. Konstruując akcje ofensywne „szanują” piłkę, co skutkuje małą liczbą posiadań w meczu jak również stosunkowo niedużą liczbą oddawanych rzutów. Analiza poszczególnych wartości statystycznych prowadzi do konstatacji, iż Czarni to ligowy średniak, co odpowiada pozycji w tabeli, którą obecnie zajmują. Słupszczanie obecne rozgrywki rozpoczęli poniżej oczekiwań, lecz można powiedzieć, że dokonali autodiagnozy i wyciągnęli stosowne wnioski. Managment klubu uznał, iż największą bolączką drużyny była organizacja gry w ataku, za którą od początku sezonu odpowiadał filigranowy Diante Watkins. Również Zach Bryant nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań i ostatecznie władze klubu zdecydowały się na dokonanie zmian personalnych i podziękowały za grę obu zawodnikom. Wedle słów trenera Cesnauskisa atmosfera w zespole „została wyczyszczona”, a jego podopieczni jeszcze przed przybyciem wzmocnień na zwolnione miejsca w składzie, odnieśli miażdżące zwycięstwo nad Twardymi Piernikami Toruń (02.12.22r.) – 94:58. Do zespołu dołączyły już wzmocnienia w osobach Jakuba Schenka oraz Billego Ray Iveya III (choć pierwotnie miał być Justin Turner, który ostatecznie nie dotarł do Słupska). Szczególnie transfer Schenka wydaję się być potencjalnym impulsem do zmiany stylu gry zespołu Czarnych. Jakub to rozgrywający o uznanej marce na polskich parkietach, reprezentant Polski (uczestnik ostatniego EuroBasketu), który obecny sezon dość niespodziewanie rozpoczął w III lidze francuskiej w zespole z Tours, gdzie był wyróżniającą się postacią. Schenk to zawodnik z charakterem, który gwarantuje zaangażowanie na wysokim poziomie, agresję i walkę o każdą piłkę. W Słupsku ma pełnić rolę pierwszego rozgrywającego i osoby odpowiedzialnej za narzucenie stylu gry. Zarówno władze klubu jak i słupscy kibice wiążą duże nadzieje z tym transferem.

Czarni Słupsk przystępują do niedzielnego meczu z MKS po przeprowadzeniu swego rodzaju resetu i z pewnością ośmieleni ostatnim zwycięstwem z drużyną z Torunia będą chcieli udowodnić, iż w dalszym ciągu chcą być liczącą się siłą w obecnym sezonie Energa Basket Ligi. Nasi zawodnicy pomimo zaangażowanej i walecznej postawy w ostatnich meczach nie zdołali odnieść zwycięstwa, lecz duch w zespole nie gaśnie, a pojedynek z takim rywalem jak Czarni to świetna okazja do przełamania się!

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 11.12.22 r.  godz. 14:00

Bilety do kupienia TUTAJ

Mecz będzie można również obejrzeć na internetowej platformie streamingowej Emocje.TV