BM Stal Ostrów Wielkopolski to jedna z rewelacji tegorocznych rozgrywek Energa basket Ligi. Z bilansem 13 zwycięstw i 5 porażek zajmują pozycję wicelidera. W pierwszym meczu obecnego sezonu pomiędzy MKS a Stalą górą byli ostrowianie, zwyciężając 85:76.

Zespół Stali Ostrów w obecnym sezonie prowadzony jest przez trenera Andrzeja Urbana, który reprezentuje młode pokolenie szkoleniowców. Trener Urban przebojem wdarł się na ekstraklasowe salony w roli head coacha, a prowadzony przez niego zespół utrzymuje się w czubie tabeli. Co istotne „Stalówka” potrafi grać zarówno efektywnie jak i efektownie. Oprócz krajowych rozgrywek ostrowianie występują również z powodzeniem w European  North Basketball League, gdzie w 7 meczach odnieśli 5 zwycięstw i odnieśli 2 porażki, a także zakwalifikowali się do turnieju finałowego o Puchar Polski (są obrońcą tytułu), w którym zmierzą się w meczu ćwierćfinałowym z Anwilem Włocławek.

Zespół Stali preferuje szybką, ofensywną koszykówkę, która dzięki dobrym egzekutorom myśli trenera Urbana może pochwalić się zdobyciem średnio 86,7 pkt., a ich ORtg jest na poziomie 116,3 pkt. (liczba punktów na 100 posiadań), co jest drugim najlepszym wynikiem w Energa Basket Lidze. Ich NetRtg jest również bardzo pozytywny i wynosi 11,4. Swoją ofensywę „żółto-niebiescy” konstruują opierając się przede wszystkim na płynnym dzieleniu się piłką – 19,6 asysty na mecz, oraz wypracowaniu wolnych pozycji na obwodzie dla swoich strzelców. Średnio w meczu oddają, aż 31 rzutów zza linii 6,75 m na skuteczności 35,1 %. W defensywie ostrowianie spisują się również bardzo okazale ograniczając poczynania rywali na poziomie 78,2 pkt.

Roster naszych najbliższych rywali został skompletowany w sposób bardzo przemyślany i komplementarny. Na szczególną uwagę zasługuje zestaw polskich graczy, który obejmuje byłych i obecnych reprezentantów Polski w osobach Damiana Kuliga oraz Jakuba Garbacza, uzupełnianych przez (dobrze znanego w Dąbrowie Górniczej) Mateusza Zębskeigo oraz Aleksandra Załuckiego. Kulig w obecnym sezonie przeżywa prawdziwą „drugą młodość”. Był już kilkukrotnie nominowany do 5 kolejki Energa Basket Ligi, a dzięki jego znakomitej postawie jego koledzy stają się jeszcze lepsi, na czym korzysta cała drużyna. Jakub Garbacz jest z kolei znakomitym strzelcem, który potrafi trafić praktycznie z każdego miejsca, a co ważne zachowuje żelazną konsekwencję rzutową, nie zrażając się niepowodzeniami. Dotychczas oddał 51 celnych trójek, co daje mu 3. miejsce w EBL,  miejsce 2. zajmuje z kolei nasz Trevon Bluiett z 59 trafieniami😊. Polacy zostali mocno obudowani zestawem graczy zagranicznych, wśród których najważniejszym ogniwem może okazać się Josh Perkins, sprowadzony w trakcie sezonu. Amerykanin przed dwoma laty z powodzeniem występował w GTK Gliwice, a do Polski powrócił nęcony wizją walki o mistrzostwo ligi, co jest dla niego bardzo ważne. Perkins w 7 dotychczasowych meczach nie pokazał jeszcze całego swojego potencjału, choć zdobywał średnio 9,9 pkt. i rozdawał 6 asyst.

Zespół Stali przybędzie do Dąbrowy Górniczej po rozegraniu 4 meczów z rzędu przed własną publicznością, gdzie są prawie nie pokonani (dotychczas przegrali jedynie raz 22.01.23 r. z Grupą Sierleccy Czarni Słupsk). Na wyjazdach ich bilans nie jest już tak okazały, w dotychczasowych 9 meczach wygrywali pięciokrotnie, a cztery razy byli zmuszeni uznać wyższość rywala. Miejmy nadzieję, że hala Centrum również okaże się mało gościnna dla ostrowian, będąc jednocześnie atutem naszego MKS!

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 05.02.23 r.  godz. 19:00

Sponsorem meczu jest Pogoria Residence

Bilety do kupienia TUTAJ

Mecz będzie można również obejrzeć na internetowej platformie streamingowej Emocje.TV