Wydaje się, że przed podopiecznymi trenera Alessandro Magro zadanie wręcz niemożliwe. W najbliższym meczu MKS będzie walczył o pierwsze zwycięstwo oraz o sprawienie niespodzianki w Zielonej Górze.

Trudno znaleźć słaby punkt zielonogórzan. Pomimo pojawiających się problemów (wąska rotacja, uraz Daniela Szymkiewicza, nieudany transfer Maxime De Zeeuwa) oraz dużej intensywności spotkań (łączenie rozgrywek Energa Basket Ligi z VTB) gracze trenera Žana Tabaka nie mają sobie równych w lidze i są jak do tej pory jedyną niepokonaną drużyną w lidze.

PRZEDMECZOWE WYPOWIEDZI

Andy Mazurczak  Po ostatnim meczu musieliśmy pracować nad „walką”. Przede wszystkim grać defensywnie, atakować na zbiórkach. Wszystko w tym tygodniu było skoncentrowane na obronie, bo w ataku widać było progres, natomiast ważne jest poprawienie obrony. Musimy walczyć w obronie, bo od tego się wszystko zaczyna. Jak nie będziemy walczyć w defensywie, to nawet nie dajemy sobie szansy wygrać meczu. Chcemy podejść do tego spotkania silnie, agresywnie, defensywnie i to nam pomoże potem w ataku.

Alessandro Magro – Na pewno gra przeciwko liderowi ligowej tabeli jest ekscytująca. Myślę, że nie ma potrzeby, by sztab szkoleniowy dodatkowo motywował zawodników, ponieważ będziemy rywalizować z mistrzami. Jest to dla nas idealna okazja, by pokazać, że możemy rywalizować z najlepszymi drużynami w lidze. Zamierzamy grać agresywnie i od początku ich zaatakować. Wiemy, że są bardzo dobrym zespołem, mają bardzo utalentowanych i fizycznych zawodników, ale chcemy pokazać, że zintensyfikowaliśmy nasz poziom agresywności. Wszystko, co przygotowaliśmy i co chcemy pokazywać na parkiecie, wynika z chęci i pragnienia większej agresywności na parkiecie.

NA CO UWAŻAĆ?

Stelmet jest liderem przede wszystkim dzięki doskonałej obronie. Zielonogórzanie tracą na mecz średnio 71,4 punktów, pozwalając rywalom trafiać jedynie 40.1% rzutów z gry. Dodatkowo wymuszają 19.6 strat na mecz. Głównym autorem doskonałej obrony jest Marcel Ponitka, który notuje średnio na mecz 3 przechwyty i plasuje go to w czołówce tej statystyki. Jednocześnie ofensywa Stelmetu jest drugą najlepszą w lidze, co czyni mistrzów Polski groźnym zespołem po obu stronach parkietu.

Za grę drużyny z Zielonej Góry odpowiada Gabriel Lundberg. Rozgrywający reprezentacji Danii zdobywa średnio na mecz 16.4 punktów (trafiając zza łuku 43.6% rzutów zza łuku) oraz rozdaje 5 asyst na mecz. Zatrzymanie tego koszykarza w ataku wydaje się priorytetem, ale nie można jednocześnie zapominać o pozostałych koszykarzy, ponieważ aż 6 zawodników notuje dwucyfrowe wyniki punktowe.

Skład Stelmet Enea BC Zielona Góra:
Rozgrywający: Łukasz Koszarek, Gabriel Lundberg, Kacper Traczyk
Rzucający: Adam Forysiuk, Marcel Ponitka, Daniel Szymkiewicz
Niski Skrzydłowy: Janis Berzins, Cecil Williams
Silny Skrzydłowy:
 Kacper Porada, Filip Put, Blake Reynolds
Środkowy
Geoffrey Groselle

LIDERZY DRUŻYN

Punkty: Sacha Killeya-Jones (18.5) – Gabriel Lundberg (16.4)
Zbiórki: Sacha Killeya-Jones (8.8) – Geoffrey Groselle (7.8)
Asysty: 
Lee Moore (4.3) – Gabriel Lundberg (5)
Przechwyty: Lee Moore i Andy Mazurczak (1.5) – Marcel Ponitka (3)
Bloki: Sacha Killeya-Jones (2) – Geoffrey Groselle (1)
EVAL: Sacha Killeya-Jones (22) – Geoffrey Groselle (16.8)

HISTORIA BEZPOŚREDNICH SPOTKAŃ W EKSTRAKLASIE

Sezon 2014/15
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 91:77
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 63:76

Sezon 2015/16
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 93:77
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 80:86

Sezon 2016/17
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 83:77
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 65:75

Sezon 2017/18
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 86:83
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 83:70

Sezon 2018/19
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 78:102
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 87:81
faza play-off:
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 88:80
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 89:97
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 79:99
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 73:81

Sezon 2019/20
MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 81:97
Stelmet Enea BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 97:74