Zanim rozpocznie się Turniej Finałowy Suzuki Pucharu Polski w Lublinie oraz mecze kwalifikacyjnej do EuroBasketu 2022, MKS czeka jeszcze jeden bardzo ważny mecz ligowy. Przeciwnikiem bijąca się o utrzymanie Polpharma Starogard Gdański.

W pierwszym meczu dąbrowianie wygrali 99:91. Pomimo tego, że lepszą skuteczność prezentowała Polpharma, która trafiła 64% rzutów z gry (MKS „ledwie” 52%) podopieczni Alessandro Magro wygrali, ponieważ byli zdecydowanie lepsi na tablicach (wygrana zbiórka ofensywna 17-3) oraz bardziej dbali o piłkę (tylko 9 strat przy 17 przeciwnika). MKS zagrał bardzo dobrze jako całość, ale warto wspomnieć, że w Starogardzie Gdańskim najlepszy mecz na polskich parkietach zanotował Vytenis Čižauskas. Litwin zdobył wtedy 17 punktów (6/11 z gry), do których dołożył 4 zbiórki i 3 asysty. Z bardzo dobrej strony pokazał się wtedy również Michał Nowakowski (19 punktów, 7 zbiórek), który był najlepszym strzelcem MKS-u w meczu. Należy jednak pamiętać, jakie problemy dąbrowianom sprawił Joe Furstinger. Amerykański podkoszowy Polpharmy był nie do zatrzymania w ofensywie, co przełożyło się na 28 punktów i genialną skuteczność 9/10 z gry i 9/10 z linii rzutów wolnych. Jako pewne usprawiedliwienie można dodać, że w tamtym meczu jedynym nominalnym centrem dąbrowian był Jakub Motylewski. Obecnie formacja podkoszowa jest wzmocniona przez M.J. Rhetta, więc powstrzymanie Furstingera powinno być jednym z kluczowych założeń.

Pomimo przewagi Furstingera w ofensywie, widoczne są problemy Polpharmy w defensywie w strefie podkoszowej. Starogardzianie są najgorzej zbierającą drużyną w lidze oraz pozwalają na największą ilość zbiórek w ataku przeciwnikom. Dodatkowo z powodu urazu wciąż niepewny jest występ najlepszego zbierającego Polpharmy, czyli Petera Olisemeki. Jego brak był zauważalny w poprzednim ligowym spotkaniu (vs Legia Warszawa), w którym gracze prowadzeni przez Roberta Skibniewskiego przegrali w statystyce zbiórek aż 22-40!

Skupiając się na kolejnym meczu, należy również pamiętać o pewnych problemach, które pojawiły się w grze MKS-u przy okazji poprzedniego ligowego starcia, w którym dąbrowianie ulegli Asseco Arce Gdynia. Był to najsłabszy mecz Lee Moore’a w barwach dąbrowskiego zespołu (zaledwie 7 punktów, 3/9 z gry) oraz dopiero drugi mecz w tym sezonie, w którym nie zdobył dwucyfrowej zdobyczy punktowej (wcześniej zdarzyło się to w meczu I kolejki). Pokazuje to, że było to wynikiem wypadku przy pracy, ale również założeń defensywy drużyny przeciwnej, która skupiała się na dąbrowskim liderze. Problemem było również zatrzymanie Karlo Vragovicia, który celnymi trójkami poprowadził gdynian do wygranej. Brak łatwych pozycji rzutowych i poprawienie defensywy na obwodzie będzie istotne, ponieważ Polpharma jest na 4 miejscu w skuteczności rzutów za 3.

Skład Polpharmy Starogard Gdański:

Rozgrywający: Radosław Chorab, Sebastian Kowalczyk, James Washington
Rzucający: Trevon Allen, Jacek Jarecki
Niski Skrzydłowy: Steven Haney, Szymon Urbański, Sebastian Walda
Silny Skrzydłowy:
 Krystian Reszka, Grzegorz Surmacz
Środkowy
: Joe Furstinger, Mateusz Itrich, Peter Olisemeka

LIDERZY DRUŻYN

Punkty: Lee Moore (18.1) – Trevon Allen (19.4)
Zbiórki: Lee Moore (6.1) – Peter Olisemeka (6.3)
Asysty: 
Lee Moore (6) – James Washington (7.3)
Przechwyty: Lee Moore (1.9) – James Washington (1.6)
Bloki: Malcolm Rhett i Elijah Wilson (0.5) – Joe Furstinger (0.9)
EVAL: Lee Moore (21.5) – Trevon Allen (16.5)