Trzy mecze w dziewięć dni – tak wygląda rozkład jazdy MKS-u Dąbrowa Górnicza na start sezonu Energa Basket Ligi. Po wygranej w Gliwicach i przegranej w Zielonej Górze, podopieczni Jacka Winnicki jadą do Stargardu na mecz z tamtejszą Spójnią.

PGE Spójnia Stargard sezon zainaugurowała meczem domowym z Kingiem Szczecin. Drużyna prowadzona przez Marka Łukomskiego przegrała spotkanie po dogrywce, a zawodziła przede wszystkim skuteczność. Spójnia trafiła zaledwie 31% rzutów z gry i 12.9% prób z dystansu. Pod względem punktowym słabe wejście w sezon zaliczyli przede wszystkim Daniel Szymkiewicz (6 punktów, 1/10 z gry, 0/4 za 3) oraz Kacper Młynarski (4 punkty, 1/7 z gry, 0/6 za 3), a najlepszy strzelec drużyny Erick Neal również miał spore problemy ze skutecznością (6/18 z gry). Należy spodziewać się, że każdy z wymienionych zawodników będzie chciał udowodnić, że poprzednie starcie było tylko wypadkiem przy pracy, tym bardziej że są to groźni zawodnicy w ataku.

Ważnym elementem w zbliżającym się meczu może być walka na tablicach. Spójnia w swoim pierwszym meczu zanotowała 50 zbiórek, z czego aż 18 w ataku. 11 z nich (a 5 w ataku) padło łupem podkoszowego Jonasa Zohore, który mecz zakończył z double-double (do zebranych piłek dołożył 17 punktów). W bardzo podobnym stylu MKS rozpoczął sezon 2021/22. W meczu z GTK Gliwice dąbrowianie zanotowali 15 zbiórek w ataku, a łącznie zebrali 42 piłki z tablic. W środowym meczu w Zielonej Górze ten aspekt nie wyglądał już tak dobrze, ponieważ MKS zanotował tylko 21 zbiórek (3 w ataku).

Biorąc pod uwagę indywidualne występy dąbrowian, kibice na pewno liczą na lepszy mecz Michała Nowakowskiego oraz Filipa Małgorzaciaka, którzy w meczu z Eneą Zastal BC Zielona Góra zanotowali łącznie 3 straty, oddali po jednym rzucie z gry, a jedyny punkt wspomniany duet zdobył dzięki rzutom wolnym wykonywanym przez Filipa Małgorzaciaka. Gorszy mecz w ofensywie i brak możliwości znalezienia optymalnych pozycji rzutowych był w głównej mierze spowodowany dobrą obroną zielonogórzan, która zniwelowała ofensywne możliwości zawodników. Tym razem ich punkty będą niezwykle potrzebne, tym bardziej że obydwaj gracze pokazali przy okazji meczu w Gliwicach, jak ważną rolę mogą pełnić. W trakcie spotkania I kolejki Michał Nowakowski zdobył 15 punktów (5/10 z gry, 3/6 za 3), a Filip Małgorzaciak 11 oczek (4/7 z gry, 3/5 za 3).

PGE Spójnia Stargard – MKS Dąbrowa Górnicza
12.09.2021 godz. 19:30
Hala OSiR, Stargard ul. Pierwszej Brygady 1

Skład PGE Spójni Stargard:

Rozgrywający: Erick Neal, Tomasz Śnieg
Rzucający: Jacobi Boykins, Szymon Szmit, Daniel Szymkiewicz
Niski Skrzydłowy: Justin Gray, Kacper Młynarski
Silny Skrzydłowy:
Dominik Grudziński, Jake O’Brien
Środkowy
: Piotr Niedźwiedzki, Jonas Zohore

LIDERZY DRUŻYN

Punkty: Mike Lewis II oraz D.J. Fenner (16.5) – Erick Neal (18)
Zbiórki: Alan Czujkowski (5) – Jonas Zohore (11)
Asysty:
Mike Lewis II (4) – Erick Neal oraz Daniel Szymkiewicz (3)
Przechwyty: Nic Moore (2) – Erick Neal oraz Daniel Szymkiewicz (4)
Bloki: D.J. Fenner (0.5) – Jake O’Brien (2)
EVAL: Mike Lewis II (16.5) – Jonas Zohore (19)