Najbliższe spotkanie pucharowe nasz MKS rozegra we własnej hali podejmując czeski BK Kvis Pardubice, zespół który dotychczas wygrał oba mecze w rozgrywkach AAC i zajmuje pozycję lidera naszej grupy.

BK Kvis Pardubice to zespół z bardzo bogatą historią, na koszykarskiej mapie Czech funkcjonuje już od 66 lat! Do największych sukcesów klubu zaliczyć należy mistrzostwo Czechosłowacji z 1984 r. oraz dwukrotny triumf w Pucharze Czech w 1994 i 2016 r. W 2020 r. Pardubice zwyciężyły również w rozgrywkach międzynarodowych Alpe Adria Cup.

W obecnych rozgrywkach czeskiej ekstraklasy Pardubice zajmują dziewiąte miejsce z bilansem 2 zwycięstw i 3 porażek. Trener Dino Repesa zbudował zespół oparty przede wszystkim na zawodnikach krajowych, w składzie Pardubic jest tylko dwóch obcokrajowców – Robert Rikic i Mateo Colak obaj z podwójnym obywatelstwem Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Drużyna z Pardubic preferuje grę ofensywną opartą na zespołowym konstruowaniu akcji rzutowych oraz sporej ruchliwości na obwodzie. Czesi szybko dzielą się piłką, która jest przekazywana pomiędzy zawodnikami w poszukiwaniu dogodnej pozycji rzutowej, preferując rzuty w bliższym sąsiedztwie kosza. W defensywie na plus z pewnością należy zaliczyć ich obronę na obwodzie, gdzie wywierając presję na rywala są w stanie ograniczyć skuteczność rzutów dystansowych przeciwnika do ok. 30%. Ich obrona podkoszowa z kolei nie stanowi monolitu, co otwiera szansę dla rywali na zdobycie punktów z „pomalowanego”. Brak odpowiedniego zastawienia pod własnym koszem powoduje również, iż zbierają średnio tylko 23 piłki w defensywie.

Jednym z kluczowych graczy zespołu z Pardubic jest rozgrywający Tomas Vyoral, który charakteryzuje się specyficzną techniką rzutu z wyskoku, co jednak nie ma negatywnego wpływu na jego skuteczność – w lidze czeskiej zdobywa średnio 15,8 pkt. Vyoral kreując grę swojej drużyny często decyduje się na stosunkowo finezyjne i zaskakujące podania, które średnio w 4 przypadkach w meczu jego koledzy zamieniają na punkty. Wśród zawodników BK Kvis Pardubice warto również zwrócić uwagę na środkowego Roberta Rikica, który może się pochwalić imponującymi warunkami fizycznymi – 219 cm wzrostu i ponad 100 kg wagi. Potężna postura Rikica pomaga mu w zdobywaniu punktów w bezpośredniej bliskości kosza – średnio w lidze czeskiej zdobywa 11,4 pkt. Ciężko mówić jednak o jego dominacji w strefie podkoszowej. Jego motoryka pozostawia wiele do życzenia i nie do końca korzysta ze swoich warunków fizycznych, co w kontekście wysokiej dyspozycji naszych graczy wysokich może być przestrzenią do uzyskania przewagi.

Rozgrywki Alpe Adria Cup zdecydowanie odpowiadają zespołowi z Pardubic, który w 2020 roku zwyciężył w tym pucharze, a w poprzednim sezonie wystąpił w finale, gdzie musiał uznać wyższość słowackiego BK Patrioti Levice. W obecnych rozgrywkach Czesi spisują się również bardzo okazale. Dotychczas zdecydowanie zwyciężali w obu rozegranych meczach – 96:77 z KK Furnir oraz 93:63 z Oberwart Gunners. Nasz MKS w chwili obecnej posiada bilans 1 -1 i mecz z Pardubicami może okazać się kluczowy w kontekście walki o pierwsze miejsce w grupie.

Wszystkich fanów basketu z Dąbrowy Górniczej i okolic zapraszamy do Hali Centrum im. Zygmunta Cybulskiego 26.10.22 r.  godz. 18:00

Bilety do kupienia TUTAJ