Legia Warszawa obecny koszykarski sezon z pewnością zaliczy do udanych. Przede wszystkim legioniści znakomicie zaprezentowali się w FIBA Europe Cup, w którym dotarli do ćwierćfinału, gdzie ulegli w dwumeczu włoskiej Unahotels Reggio Emilia, a ostatecznego zwycięzcę wyłoniła dopiero dogrywka! Na krajowym podwórku warszawiacy radzą sobie również całkiem dobrze. Na dwie kolejki przed końcem sezonu zajmują 7. miejsce i są o krok od udziału w fazie play off.

Różnorodne zestawienia statystyczne korespondują z miejscem Legii w ligowej tabeli – w przeważającej liczbie kryteriów plasują się gdzieś w środku. Niemniej jednak zespół pod wodzą trenera Wojciecha Kamińskiego ma swój charakter. Przede wszystkim kluczowa wydaje się filozofia szybkiej i otwartej koszykówki. Rozgrywając swoje akcje w ofensywie legioniści dzielą się piłką (19,9 asysty na mecz) szukając otwartych pozycji do rzutu za 3 pkt., a warto zaznaczyć, że praktycznie każdy zawodnik Legii jest groźny zza linii 6,75 m (w meczu oddają średnio 28,6 rzutu), ich skuteczność wynosi 36,5 %. Skłonność do szukania pozycji do rzutów 3 pkt. negatywnie odbija się na liczbie zbiórek na atakowanej tablicy, których średnio zaliczają tylko 8. Niech ta liczba jednak nikogo nie zwiedzie i nie doprowadzi do fałszywego wniosku, iż wśród legionistów brakuje centymetrów do zbiórek. Pierwsza piątka Koszarek – Cowels III – Johnson – Kulka – Wyka może się pochwalić średnią wzrostu 196,4 cm, a w odwodzie są jeszcze Kemp 208 cm, Škifić 202 cm, czy też Grzegorz Kamiński 200 cm.

Niebagatelny wpływ na obecny obraz gry Legii bez wątpienia miało zakontraktowanie (skądinąd dobrze znanego w Dąbrowie Górniczej) Roberta Johnsona, który po krótkim pobycie w obecnym sezonie w II lidze włoskiej w drużynie Acqua San Bernardo Cantu, 19.01.22 r przeniósł swoje talenty do zespołu z Warszawy. „Polski Harden” (podobieństwo jest uderzające :)) w dotychczas rozegranych 11 meczach stał się absolutnie pierwszą opcją w ataku, podejmując średnio 15,5 próby na skuteczności 48,5 % rzutów z gry (skuteczność rzutów za 3pkt. 50 %!), co przełożyło się na znakomity wynik 18,9 pkt na mecz. Kolejnym pierwszoplanowym graczem Legii jest weteran Łukasz Koszarek, który przeżywa drugą młodość i rozgrywa najlepszy sezon od lat. Jego ORtg wynosi 118,4, zdobywa 9,4 pkt. na mecz i notuje 5,5 asysty. W zespole Wojciecha Kamińskiego pełni kluczową rolę odpowiadając za organizację gry całego zespołu. Dowodzi kolegami z drużyny, nie absorbując nadmiernie ich uwagi. Jest nastawiony na pomoc i kreowanie kolegów, a nie forsowanie statystyk.

W poprzednim spotkaniu obu drużyn, które zostało rozegrane 11.12.21 r. na warszawskim Bemowie, górą byli legioniści zwyciężając nieznacznie 81:78, a emocje nie opuszczały kibiców praktycznie do samego końca. Piątkowe popołudnie będzie ostatnią szansą na dopingowanie graczy MKS w dąbrowskiej hali Centrum, więc nie może tam zabraknąć żadnego z prawdziwych kibiców!

TUTAJ KUPISZ BILETY